Budowa Szkoły Pilotów L.O.P.P.


Niedziela 10 kwietnia 1938 r. Rok XXV

Budowa Szkoły Pilotów L.O.P.P. w Świdniku postępuje szybko naprzód.

W dniu dzisiejszym odbywa się w naszym mieście Zjazd Delegatów Pracowników Komunalnych Kas Oszczędności z całej Polski, którzy pracować będą nad sprawą dalszej ofiarności pracowników KKO na cele związane z ufundowaniem w Lublinie Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka E. Śmigłego Rydza fundacji pracowników KKO.

Jak wiadomo dzięki wysoce obywatelskiemu stanowisku pracowników KKO i ich ofiarności powstał specjalny Komitet Fundacji Szkoły Pilotów w Lublinie budowanej obecnie w Świdniku na specjalne życzenie Pana Marszałka E. Śmigłego Rydza, która to szkoła nosić będzie Jego Imię.

Przedmiotem obrad, w których weźmie udział około 40 delegatów pracowników KKO z byłym viceministrem Dolanowskim Prezesem Związku KKO w Polsce będzie ustalenie dalszych prac Fundacji związanych z powstaniem wspomnianej Szkoły.

Niezależnie od tego w obradach wezmą udział przedstawiciele Zarządu Głównego LOPP oraz Komitetu Żwirki i Wigury przy Zarządzie Głównym LOPP z mjr. Skarżyńskim słynnym zdobywcą Atlantyku i mjr. Wojdygą na czele.

Poza tym na zjazd zaproszeni zostali przedstawiciele władz wojskowych i administracyjnych, przedstawiciele prasy stołecznej i lubelskiej oraz wielu gości.

Obrady zjazdu rozpoczną się około godz. 12 w sali Sądu Apelacyjnego poczem uczestnicy udadzą się autobusami do Świdnika, gdzie zwiedzą budowę Szkoły i Lotniska prowadzoną z zarządzenia Zarządu Głównego LOPP przez Lubelski Okręg Wojewódzki LOPP.

Budowa Szkoły Pilotów Cywilnych im. Marszałka Śmigłego Rydza prowadzona jest od wczesnej wiosny w szybkim tempie. Przystąpiono do wykończenia hangarów, budowy gamchy administracyjnego, nie zadługo rozpocznie się budowa gmachu internatu. Hangary zostały już zmontowane jesienią. Całość będzie robiła imponujące wrażenie, kompleks gmachów na skraju pięknego lasu, wybudowanych w/g ostatnich wymogów techniki duże lotnisko odpowiednio zniwelowane - wszystko budowane w tempie jakiego jeszcze Lublin nie widział.

Z uwagi na to, że już w czerwcu Szkoła rozpocznie normalną pracę, w dniu 10 kwietnia odwiedzi budującą się szkołę specjalna wycieczka delegatów KKO z całej Polski, fundatorów przyszlego orlego gniazda, które będzie szkolić zastępy młodej skrzydlatej Polski.

Jak widać z powyższego miasto nasze będzie posiadało wielkie lotnisko i Szkołę Pilotów LOPP, która stanie się centralnym punktem zainteresowania całej Polski.

Jak wiadomo społeczeństwo Lubelszczyzny i Podlasia doceniając wynik ofiarności pracowników KKO dla ufundowania Szkoły Pilotów i Lotniska ze swej strony na apel LOPP spieszy z ofiarnością na ufundowanie Eskadry Samolotów Ziemi Lubelskiej i Podlaskiej dla tej Szkoły, w wyniku której osiągnięto do chwili obecnej już ponad 25.000 zł.

Tak oto wspólnym wysiłkiem społecznym powstaje dzieło wielkie, które będzie wyrazem uczuć społeczeństwa polskiego jakie żywi ono dla lotnictwa i celów związanych z obroną Państwa w ogóle.

Głos Lubelski. 10 kwietnia 1938 r.
Zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.